Rewelacyjna pasta do chleba na zimę


Warto mieć w swojej spiżarni takie słoiczki. Jest to doskonała pasta na teraz i na zimę.

Taką pastę podaję na zimno zwłaszcza do kanapek, wędlin, mięs z grilla, ale także jako dodatek do ryżu, makaronu, a nawet zup, sosów lub farszów. Warto przygotować na zimę kilka słoiczków, bo na pewno się przdadzą. Przygotowanie takiej pasty nie jest pracochłonne, bo w zasadzie wszystkie warzywa przepuszczamy przez maszynkę😉. Gdy warzyw w ogródku pełno, taka pasta jest świetnym sposobem na to, by nic się nie zmarnowało😉. Z przepisu wyszła mi dość spora porcja: 10 słoiczków po 200 ml i 4 słoiki po 370 ml.



Składniki:
  • 1,5 kg cukini (najlepiej młodej)
  • 1,5 kg papryki
  • 1,2 kg pomidorów
  • 0,8 kg marchewki
  • 0,8 kg cebuli
  • główka czosnku
  • przyprawy: 2 łyżki soli (lub wg uznania), 2 łyżki cukru, 1 łyżeczka imbiru mielonego, 1 łyżeczka chili pieprz cayenne (opcjonalnie), 1 łyżeczka ziół prowansalskich, przyprawy można modyfikować wg własnego smaku
  • 100 ml octu jabłkowego




Przygotowanie:
Cukinię obieramy ze skórki, usuwamy pestki i kroimy w grubsze słupki. Paprykę oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy na większe kawałki. Pomidory (ze skórką) kroimy na połówki i usuwamy twardą część. Marchewkę obieramy i kroimy w paski. Cebulę kroimy w piórka (patrz zdj.).


Warzywa mielimy przy pomocy sitka o największych oczkach. Najpierw przepuszczamy cukinię, solimy ją i odstawiamy aż puści sok. Następnie dokładnie odciskamy z nadmiaru płynu.
Przez maszynkę przepuszczamy resztę warzyw, tj. marchewka, papryka, pomidory, czosnek (oprócz cebuli). Do zmielonych warzyw dodajemy odciśniętą cukinię.




Na dobrze rozgrzanym oleju należy zeszklić cebulę (powinna być miękka). Do podsmażonej cebuli dodajemy wszystkie zmielone warzywa. Całość dusimy, po chwili gdy warzywa zaczną się gotować, doprawiamy. Dolewamy też ocet jabłkowy. Dusimy aż masa warzywna stanie się gęsta i nadmiar wody odparuje. Na koniec całość blendujemy (ale jeśli wolimy grudki, blendowanie nie jest konieczne).




Gorącą pastę przekładamy do wyparzonych słoiczków. Zakręcamy zakrętki. Pastę pasteryzujemy - ja słoiczki pasteryzuję w piekarniku. Słoiki w odstępach układamy na blaszcze piekarnikowej. Na blaszkę wlewamy wodę (ok. 1 cm). Piekarnik włączamy, ustawiamy na 130 st C. Blaszkę ze słoikami i wodą wkładamy do jeszcze zimnego piekarnika i w ten sposób słoiczki pasteryzujemy przez ok. 40 min. Następnie piekarnik wyłączamy, otwieramy, a słoiczki zostawiamy w piekarniku do całkowitego wystygnięcia.





Gotowe.




Życzymy smacznego!