Czary mary czyli urwisowy eksperyment z atramentem


Rozbudzaj dziecięcą ciekawość - a więc eksperymentujcie! U nas dziś prosty eksperyment z atramentem w wykonaniu 4-letniego Urwisa. Obejrzyjcie nagranie.

Nudne jesienne wieczory? To może wykonamy eksperyment? Mój urwis uwielbia eksperymentować! Dla mnie - domowy eksperyment to doskonały sposób nie tylko na przegnanie popołudniowej nudy, ale zwłaszcza na rozbudzenie ciekawości poznawczej dziecka i zainspirowanie go do zadawania pytań. Nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób na poznawanie świata i zachodzących w nim zjawisk. Nie można też pominąć zadowolenia dziecka i satysfakcji z odkrycia czegoś nieznanego - dla mnie jest to bezcenne. Czasem wystarczą proste składniki dostępne w naszej kuchni, by powstało coś naprawdę zadziwiającego.


Oto prosty eksperyment z atramentem. Co jest potrzebne?
  • słoik z bardzo gorącą wodą
  • słoik z bardzo zimną wodą
  • niebieski atrament - u nas nabój do pióra
  • odrobina octu


Wykonanie eksperymentu:


Obejrzyjcie nasze nagranie - eksperyment wykonuje 4-letni Urwis:


Do słoika z zimną wodą wkraplamy kilka kropelek atramentu. Obserwujemy - barwnik rozpuszcza się bardzo powoli i tworzy efektowne zawijasy. Po zamieszaniu woda staje się niebieska. Następnie kilka kropel atramentu dodajemy do słoika z gorącą wodą - barwnik rozpuszcza się bardzo szybko, po chwili znika, nie barwiąc wody. Czyżby atrament w gorącej wodzie bawił się z nami w chowanego :)? Okazuje się jednak, że po dodaniu kilku kropelek octu do słoika z gorącą wodą kolor powraca. Teraz w obu słoikach woda jest zabarwiona.


Tutaj eksperyment krok po kroku:

Wkraplamy atrament do obu słoików.


Tak wyglądają nasze słoiki po dodaniu barwnika. Atrament w wodzie gorącej szybko znika (gorąca woda nie zabarwia się).

Oba słoiki po zamieszaniu zawartości.


Po dodaniu octu - woda gorąca znów staje się niebieska (kolor wraca).


Dlaczego tak jest?

Barwnik w gorącej wodzie rozpuszcza się łatwiej i znacznie szybciej niż w wodzie zimnej (dyfuzja czyli mieszanie się cząsteczek składników atramentu w gorącej wodzie zachodzi znacznie szybciej). Barwnik w gorącej wodzie traci kolor - kolor zostanie odzyskany gdy ciecz ochłodzimy. Odzyskanie koloru można przyspieszyć poprzez dolanie słabego kwasu, np. octu.

A Wy wykonujecie razem z dziećmi eksperymenty?


1 komentarz:

  1. Ania, mała czarodziejka. Bardzo nam się podobały twoje czary, mary..

    OdpowiedzUsuń