Kreatywne smakołyki - jeżyki z gruszki i winogron


Zdrowy i kolorowy podwieczorek, który zaskoczy niejednego łasucha. W jego wykonaniu chętnie pomaga 4-letnia Ania. Zainspiruj dzieci do tworzenia owocowych pyszności.

Zainspirowani jesienią tworzymy jeżyki, które kuszą by je zjeść. Podczas tej kulinarnej aktywności nie tylko super się bawimy, ale też ćwiczymy cierpliwość i umiejętności motoryczne. Sporo też dyskutujemy z czego wykonamy oczka czy nosek - tak tutaj niech zadziała wyobraźnia. U nas jeżyki stały się ozdobą stołu - mój Urwis "pękał", tak pękał z dumy i z niecierpliwością wyczekiwał gości, by pokazać im owocowe jesienne jeże. Zapraszamy więc do naszej kuchni na pyszny podwieczorek.


Jeż został wykonany z:
  • gruszki
  • winogron
  • żurawiny (nosek jeża można też wykonać np. z czarnej oliwki czy borówki)
  • ziarenek pieprzu (oczka jeżyka - można zrobić też z goździków)
  • małych wykałaczek.


Wykonanie:

Gruszki myjemy. Wąską część gruszki obieramy (obraną część gruszki można skropić sokiem z cytryny, wówczas nie ściemnieje). Na wykałaczki nabijamy winogrona i wkłuwamy w gruszkę w miejscu, gdzie pozostała skórka. Tworzymy w ten sposób kolce jeża. Następnie z dwóch ziarenek pieprzu robimy oczka, a z żurawiny nosek - żurawinę nabijamy na skrócony ogonek. Nasza gruszka nie miała ogonka więc żurawinę nabijamy na wykałaczkę i wsuwamy w gruszkowego jeżyka. Na wykałaczki możemy dodatkowo powbijać inne owoce - jabłka, maliny, borówki, mandarynki, itp.

Mój 4 -letni urwis jeżyka wykonuje samodzielnie, ćwicząc w ten sposób małe rączki - nabija winogrona na wykałaczki i wkuwa koreczki w gruszkę. Moja pomoc ogranicza się jedynie w obraniu gruszki.


Oto nasze jeżyki:

Ania samodzielnie przygotowuje jesienną kompozycję. Tworzy jeżykom leśne mieszkanko - układa wokół liście, żołędzie, orzechy, kasztany. Po zabawie jeżyki bardzo szybko znikają w brzuszku.


Życzymy smacznego!

A może Wy też układacie kolorowe kompozycje z owoców czy warzyw. Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi pysznościami!


1 komentarz:

  1. Urwisie, świetny pomysł. Jeżyki wyglądają mega apetycznie.

    OdpowiedzUsuń