Jak nadmuchać balon drożdżami ? - Urwisowy eksperyment


Zapraszamy na eksperyment - obejrzyjcie nagranie z udziałem skrzata Poziomki i jego przyjaciółki 4-letniej Ani.

Skrzat Poziomka ponownie odwiedził Anię. Tym razem przybywa z naukową niespodzianką. Prosi Anię, by była jego asystentką podczas eksperymentu z drożdżami i balonami. Czy można nadmuchać balon przy pomocy drożdży? Koniecznie obejrzyjcie video z ich wspólnego eksperymentowania.
Nagranie jest efektem wspólnych zabaw twórczych 4-letniej Ani i jej mamy.
Do wykonania eksperymentu potrzebne są:
  • drożdże;
  • cukier;
  • balon;
  • ciepła woda;
  • butelka.

Wykonanie:

Do butelki wsypujemy pokruszone drożdże, tak by dość solidnie przykryły dno butelki. Drożdże zasypujemy cukrem (ilość drożdży i cukru jest uzależniona od wielkości butelki jaką wykorzystacie podczas eksperymentu). Do butelki wlewamy ciepłą wodę. Butelką potrząsamy, tak by drożdże połączyły się z cukrem i wodą. Na szyjkę butelki nakładamy balon i czekamy od 15 do 30 min. Aby przyspieszyć efekt nadmuchania balona butelkę wkładamy dodatkowo do pojemnika z ciepłą wodą - wodę w pojemniku kontrolujemy, aby była stale ciepła (w razie konieczności wylewamy i dolewamy ciepłej wody).


Już po kilku minutach balony zaczęły się podnosić:Po około 20-25 min balony wyglądały już tak:


Dlaczego tak jest? Drożdże do wzrostu potrzebują cukru i ciepła. Gdy stworzymy im odpowiednie warunki - komórki drożdży dzielą się, powstają więc nowe komórki, które w tym przypadku stopniowo wypełniają zawartość butelki. Drożdże rosnąc wytwarzają gaz - dwutlenek węgla, który wypełnia balon.

A może Wy też eksperymentujecie razem z dziećmi? Który z eksperymentów Wasze pociechy lubią najbardziej?


1 komentarz:

  1. Interesujący eksperyment skrzacie Poziomko i Aniu. Wszystkie urwisy z zaciekawieniem słuchały i oglądały Was.

    OdpowiedzUsuń