Zabawy twórcze - tworzymy bajkę o Krasnoludkach


Zainspiruj dziecko do tworzenia własnych opowiadań i bajek! Dlaczego nie? Przecież możecie zyskać tak wiele. Zobaczcie jak my bawimy się razem w tworzenie bajek - układanek. Zapraszamy!

Dzieci naprawdę potrafią zaskoczyć. Moja córka pewnego dnia przybiegła do mnie mówiąc: "Mamo chodź, opowiem Ci coś ...". Ku mojemu zdziwieniu przedstawiła mi własną wymyśloną historię - bajeczkę. Podczas opowiadania posłużyła się obrazkami - postaciami, rekwizytami, które samodzielnie namalowała i powycinała oczywiście na swój "dziecięcy" sposób. Byłam z niej baaaardzo dumna :). Zwłaszcza, że w naszym domu dużo czytamy i opowiadamy bajki. Zapytałam czy powstaną jeszcze kolejne bajki i opowiadania. I tak właśnie zaczęły się nasze wspólne zabawy twórcze związane z tworzeniem bajek-układanek - bo tak je razem nazywamy.
Z czasem zdałam też sobie sprawę jak wiele zyskujemy dzięki takim zabawom ... zacieśniamy więź uczuciową, rozwijamy wyobraźnię, kreatywność, wzbogacamy słownictwo, nabywamy umiejętność budowania zdań, a przede wszystkich przyjemnie spędzamy wspólny czas ....
Ale zacznijmy od początku. Tworzenie własnej bajki to dość długotrwały proces - u nas taka bajka powstaje etapami przez kilka dni (dzięki temu mamy zajęty czas na dłużej, przerywamy kiedy widzę, że Ania jest już zmęczona czy znudzona, aby ją nie zniechęcać).


Nasze etapy tworzenia bajki:
1. Koncepcja - razem z Anią pracujemy nad fabułą. Rozmawiamy - pytam ją o czym bądź o kim będzie bajka, co się wydarzy, itp. ... czasem oczywiście podpowiadam, inspiruję, choć wyobraźnia dzieci naprawdę nie zna granic :). Wymyślonej historii nie zapisujemy, lecz zapamiętujemy. Często zdarza się, że Ania zmienia ją w trakcie dalszego tworzenia.

2. Rysowanie ilustracji - córka samodzielnie ilustruje wymyśloną bajeczkę. Ten etap jest dość zajmujący - ilustracje powstają czasem przez kilka dni.

Jako przykład - pragnę podzielić się z Wami - naszą bajką - układanką o Krasnoludkach.
Ania z powycinanych kawałków kolorowego papieru i przy pomocy pisaków tworzy poszczególne postacie krasnoludków - mamy, taty, córci.Oto nasza rodzina krasnoludków:


Powstają też rekwizyty - domek krasnali, przedszkole, budka z lodami i lody.

3. Przygotowania do wystąpienia - Ania układa - składa w całość przygotowane elementy, poszczególne części bajeczki. Wykorzystuje także kwiaty nazbierane na pobliskiej łące i wysuszone liście (pozostałe po jesieni) jako dodatkowe rekwizyty w opowiadaniu.
4. "Uroczysta premiera" - Ania przedstawia bajkę publiczności.
Ania zaprasza na bajkę domowników. U nas często widzem jest także babcia i dziadzio z którymi łączymy się przez skypa:). Na koniec oczywiście gratulacje i wielkie brawa. Często nagrywam wystąpienia mojego urwisa, bo jest to piękna pamiątka, a do video wracamy w rodzinnym gronie nie raz. Nagraniem dzielę się również z Wami. By zabawy było jeszcze więcej na naszym filmie pojawił się też Skrzat Poziomka (kukiełka).

Zapraszam do oglądania!Jeśli bawicie się podobnie razem z dziećmi - dajcie znać jak u Was to wygląda.
Jeśli zainspirowałam Cię do podobnych zabaw - napiszcie koniecznie jak Wam poszło!


1 komentarz: