Wakacyjna obserwacja motyli


Zainspiruj dziecko do prowadzenia obserwacji przyrodniczych. U nas dziś obserwacja motyli.

Kolejny wakacyjny, a przede wszystkim słoneczny dzień. Wyjazd na działkę dziadków malowniczo położoną w dolinie Sanu - obowiązkowy !:). Taki wypad na łono natury jest dla nas doskonałą okazją do obserwacji natury, wdrażania do jej szacunku i wielu przyrodniczych pogadanek.


Nasze działkowe, kwietne rabatki z obfitymi w nektar kwiatami są zakątkiem dla wielu motyli (u nas motyle uwielbiają kwiaty jeżówki). Pakujemy więc do torby aparat fotograficzny i statyw, by dodatkowo uwiecznić nasze obserwacje. Ania chętnie robi też zdjęcia telefonem - uczy się przy tym wiele cierpliwości i uważności, by samodzielnie sfotografować motyla. Do torby pakuję też zapomniany przez nas przewodnik po motylim świecie, by od razu rozpoznawać ich nazwy.


Nasze obserwacje okazały się dużo bardziej fascynujące niż się spodziewałam. Po powrocie do domu, przewodnik o motylach nadal "króluje" podczas naszych zabaw. Córka prosi mnie o wydrukowanie zrobionych zdjęć i często porównuje fotografie z ilustracjami w książce. Oczywiście czytamy też ciekawostki o motylach, bo przecież tyyyle pytań zadaje mój urwis. :) Motylkowe tematy jeszcze długo rozbrzmiewają po naszych domowych salonach.

Na jednej obserwacji nie kończymy. Nam udało się sfotografować motyle: rusałka pawik, rusałka ceik, strzępotek ruczajnik, listkowiec cytrynek (jeśli się mylimy proszę poprawcie nas). Oto fotograficzne efekty naszych obserwacji:A tak było: zapraszamy na nasz film - w roli głównej motyl rusałka admirał:
Obserwację motyli łączymy też z obserwacją pracowitych pszczół:


Dzień zakańczamy podlewaniem kwiatów - trzeba przecież zadbać o to, by motyle chętnie do nas powracały.Obserwacja motyli:
  • kształtuje spostrzegawczość i uwagę,
  • rozbudza zainteresowania światem przyrody,
  • uwrażliwia na piękno natury, wdraża do postawy szacunku,
  • wzbogaca słownictwo dziecka,
  • inspiruje,
  • jest z pewnością zajęciem bogatym w doznania estetyczne.

Nawet w przydomowym ogródku lub w parku, przy odrobinie szczęścia z pewnością uda się Wam zidentyfikować kilka różnych gatunków. Oczywiście nie musicie obserwować motyle - jeśli Wasze dzieci fascynują inne owady wykorzystajcie to. Przygotujcie więc aparaty fotograficzne i wyruszajcie na obserwacje! Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi fotografiami.


1 komentarz: