Pajęcze dzieła sztuki - obserwacja przyrodnicza


Jesień to doskonały czas do prowadzenia obserwacji przyrodniczych. My podglądamy pająki i ich sieci łowne.

Pająki - u większości wywołują niechęć i strach. U mojego urwisa - zdecydowanie nie. Ania zafascynowana pajęczym światem wyrusza na obserwację do ogródka babci Oli.

Wszystko zaczęło się od małej książeczki - kieszonkowego przewodnika o pająkach i opowieściach dziadzia o tygrzyku paskowanym, który zamieszkuje jego ogród.

Ania wczesnym rankiem wyrusza więc do ogrodu. Dziadziu, ale dlaczego tak wcześnie musimy wyjść? Dziadzio odpowiada - Musimy zdążyć na poranne pajęcze śniadanie - potem pająki zjadają niepotrzebne części sieci, aby wykorzystać ją ponownie. Niestety gdy się spóźnimy nie zobaczymy sieci w pełnej okazałości.

Udało się - Ania podgląda pajęcze cuda natury. Dziadzio pomaga fotografować.
Ale gdzie są pająki?
W końcu jest - tak wyczekiwany tygrzyk paskowany. Na sieci obserwujemy też charakterystyczne pionowo zygzakowate białe pasmo wzmacniające:Są też i inne pająki oraz ich sieci:Póki co - u nas podstawową lekturą staje się przewodnik o pająkach.

A może Wy z dziećmi także obserwujecie przyrodę? Jeśli nie - naprawdę warto, gdyż obserwacje przyrodnicze:
  • rozbudzają pasje przyrodnicze, - uwrażliwiają na piękno natury,
  • kształtują postawy szacunku wobec przyrody,
  • kształtują uwagę i spostrzegawczość,
  • wzbogacają słownictwo dziecka.


3 komentarze:

  1. Aniu zazdroszczę Tobie, że mogłaś oglądać tak niesamowite "dzieła sztuki".

    OdpowiedzUsuń
  2. To niesamowite, jak nasz przydomowy ogród może się stać na chwilę "galerią sztuki". Świetny pomysł na uczenie dzieci dbania o naturę i radości z obcowania z nią. Już nie mogę się doczekać aż nadejdzie wiosna, by móc oglądać takie cuda na zewnątrz. Dzięki za inspirację! :)

    OdpowiedzUsuń