Baranek wielkanocny z masła


Baranek wykonany z masła to u nas w domu tradycyjny dodatek wkładany do koszyczka, jak i oryginalna dekoracja stołu wielkanocnego. Zobaczcie jak go wykonujemy.

Nasz babcia co roku wykonuje baranki z masła. W ich przygotowaniu towarzyszą zawsze najmłodsi, którzy poznają tajniki ich wykonania. Dla dzieci to doskonała zabawa, trening małych rączek i wielka satysfakcja z wykonania własnego baranka. Baranki powstają dzięki drewnianym foremkom namaczanym wcześniej w wodzie z solą. Takie foremki krążą w naszej rodzinie już od dawna - można nawet powiedzieć, że już z pokolenia na pokolenie.

Do wykonania baranka potrzebne są:
  • na 1 szt. 1/2 kostki masła (ok. 100g) - masło twarde dobrej jakości
  • do dekoracji: listki bukszpanu, ziarenka pieprzu

do namoczenia foremki o wymiarach 11,5cmx6,5cm
  • ok. 1/2 l zimnej wody
  • 1 łyżka soliWykonanie:

Do miseczki nalewamy zimną wodę, wsypujemy sól, mieszamy aż do rozpuszczenia soli. Do roztworu wkładamy dwie części foremki i moczymy ją ok. 3-4 h. Po wyjęciu z wody połówki foremki wypełniamy bardzo szczelnie wyjętym prosto z lodówki masłem. Potem łączymy obie części, należy mocno je docisnąć. 


Nadmiar masła usuwamy, wyrównujemy spód. Foremkę z masłem wkładamy na ok. 15 min do lodówki. Następnie po schłodzeniu delikatnie oddzielamy obie części, podważając od spodu nożem - wyjmujemy baranka z formy i dekorujemy. My robimy ogonek, uszy, język z liści bukszpanu, oczka z ziarenek pieprzu.Nasze baranki: