Kreatywna plastyka - zabawy z taśmą malarską cz. 2 - kosmiczne przygody


Kolejna propozycja pracy plastycznej z użyciem taśmy malarskiej - kosmiczne przygody. To prosta i niezwykle efektowna technika - moja córka ją uwielbia! Spójrzcie jak powstała praca.

Tematyka kosmosu i wszechświata jest często obecna w naszym rodzinnym gronie. Tak to muszę przyznać - mój urwis na bzika na punkcie kosmosu :). Dlatego też "kosmiczne elementy" wplatają się często w jej zabawy i twórczość.
Uwielbiana przez nią technika wykonania prac z użyciem taśmy malarskiej objęła zatem i tematy kosmiczne :).Potrzebne materiały:
  • kartka techniczna - u nas w kolorze kremowym;
  • taśma malarska;
  • nożyczki;
  • farba plakatowa w kolorze niebieskim, granatowym, fioletowym;
  • pędzel + woda;
  • dodatkowo - kolorowe pisaki.

Sposób wykonania:
Papierową taśmę malarską pociętą w odpowiednie kształty (np. rakieta, kosmonauta, planety, satelity, kosmiczne śmieci, itp.) dziecko nakleja na kartkę techniczną w dowolny sposób. Spróbujmy naklejać je niezbyt mocno, bo potem łatwiej je odkleić. Mojej 4-latce pomogłam wyciąć kształty, jakie wcześniej ustaliłyśmy - starszaki jak najbardziej mogą zrobić to same. Po naklejeniu elementów praca przedstawia się tak:

Po naklejeniu elementów dziecko w dowolny sposób zamalowuje całą kartkę papieru (u nas - farba niebieska, granatowa, filetowy - Ani tak się kojarzy kosmiczna przestrzeń). Córka dość grubo nakładała farbę pędzlem (do nakładania farby można wykorzystać również pompon).Tak wyglądała praca zamalowana w całości.
A teraz nadchodzi etap najbardziej wyczekiwany przez mojego urwisa :) - po wyschnięciu pracy odklejanie taśmowych elementów. Ta część jest dla niej zawsze bardzo ekscytująca. Dla rodzica - etap równie ważny - odrywanie taśmowych elementów to doskonałe ćwiczenia dla małych paluszków.).
Zobaczcie na filmie jak powstaje praca i jak córka odrywa taśmowe elementy:
W efekcie praca wygląda tak:


Dodatkowo Ania dorysowała pisakami szczegóły.


A oto końcowy efekt:

Jak już wspominałam technika jest dla dziecka prosta i ten element tajemnicy/zagadki związany z odrywaniem naklejonych elementów :)
Jeśli Wasze dzieci też tworzą tą metodą napiszcie koniecznie jak u Was to wygląda?1 komentarz: