Zabawy z odbiciem lustrzanym - symetryczne obrazki


Gdzie jest druga połowa obrazka? Prosta zabawa z lusterkiem, dzięki której dzieci mogą poznać efekty symetrii.

Poniżej nasza propozycja zabawy z odbiciem lustrzanym - Gdzie ukryła się druga połowa obrazka? Świetna zabawa i spora dawka wiedzy w jednym.

Zabawa polega na takim przykładaniu lusterka do narysowanych obrazków, by w lustrzanym odbiciu zobaczyć drugą (brakującą) część obrazka. Pierwszy przykład wykonałam ja - pokazując Urwisowi efekty symetrii. Kolejne połówki obrazków, 4-letnia Ania sprawdza już lusterkiem samodzielnie. Zabawa bardzo jej się podoba, pytając - dlaczego namalowałam tak mało obrazków...:)


Do przeprowadzenia zabawy potrzebne jest:
  • usterko - najlepiej jednostronne, kwadratowe lub prostokątne, by wygodniej przykładać je do kartki ( u nas okrągłe, bo takie aktualnie miałyśmy, ale też "dało radę");
  • dowolne obrazki (połówki), które wcześniej narysowałam na kartonie - nasze już w klimacie zimowym i świątecznym.
Ta prosta zabawa:
  • rozbudza ciekawość poznawczą dziecka;
  • rozwija spostrzegawczość;
  • rozwija dziecięcą wyobraźnię;
  • wprowadza dziecko w pojęcie symetrii.
Zobaczcie efekty naszych obserwacji.
Już po chwili Ania z własnej inicjatywy, samodzielnie rysuje własne połówki obrazków i szuka ich drugiej połowy w lustrzanym odbiciu. Jest to doskonałe wyjście do rozmowy - jakie cechy powinien posiadać taki obrazek, by uzyskać jego symetryczne odbicie w lusterku. Dlaczego w przypadku niektórych obrazków rysowanych przez Anię nie można dostrzec symetrii (dwóch takich samych połówek).

Jeśli bawicie się podobnie razem z dziećmi wykorzystując lusterko - koniecznie pochwalcie się swoimi pomysłami!


1 komentarz: