Tworzymy własną bajkę o Frani i Sławku


Zainspiruj dziecko do twórczej aktywności językowej i plastycznej - stwórzcie razem bajkę! Zobaczcie jak powstają nasze bajki - układanki.

Zapraszam do obejrzenia kolejnej bajeczki w wykonaniu mojego urwisa, która jest efektem naszej wspólnej zabawy. Treść bajki została wymyślona przez dziecko, a ilustracje samodzielnie wykonane. Tym razem opowiadanie o Frani i Sławku, którzy wybrali się do muzeum, by obejrzeć wystawę dinozaurów.
 Parę słów o tym jak powstała bajka, a więc jak się bawiłyśmy.

1. Na początek wymyślamy fabułę. Pytam córkę o czym / o kim będzie jej bajka - tutaj delikatnie inspiruję, zachęcam, naprowadzam - jeśli oczywiście jest taka potrzeba :).
U nas tematyka dinozaurów akurat była na topie - więc i dinozaurów oczywiście nie mogło zabraknąć w bajce Ani.

2. Następnie córka samodzielnie rysuje ilustracje.
Aby urozmaicić choć trochę rysowanie, głównych bohaterów - postać Frani i Sławka - córka namalowała na podstawie wesołych, rymowanych wierszyków z książki pt. "Wielka szkoła rysowania dla dzieci". H. Turk, R. Pradella. Wyd. Delta W-Z.


Oto bohaterzy namalowani przez Anię: Frania i Sławek:


3. Powstają też inne postacie, rekwizyty i poszczególne elementy bajki (córka maluje je przy pomocy pasteli), jak na przykład: postać mamy, droga, budynek muzeum, łąka, bukiet kwiatów dla mamy, kokarda. W bajce wykorzystane zostały również figurki dinozaurów.4. Przygotowanie do wystąpienia - Ania składa w całość poszczególne elementy bajki. Wygląda to następująco:


5. A na koniec - "Uroczysta premiera" - córka opowiada bajkę domownikom.
Ania zaprasza na bajkę wszystkich domowników. Oczywiście jest też i babcia - przez skypa. Wystąpienie nagrywam, bo według mnie jest to super pamiątka, a do nagrania często wracamy i odtwarzamy wielokrotnie (Ania jest wtedy bardzo dumna).

Jeśli bawicie się podobnie razem z dziećmi - dajcie znać jak jest u Was. 
Jeśli zainspirowałam Cię do podobnych zabaw z dziećmi - napiszcie koniecznie jak Wam poszło!1 komentarz: